$30.66
2A Armament Takedown Pins, Titanium, Fits AR15, Black Finish 2A-TI-TDPBLK
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The 2A Armament Titanium takedown pin set features a through drilled design for maximum weight savings in a standard .250 pin size. The head of each pin also incorporates a pocketed feature to reduce weight. Using certified U.S.A. 6AL-4V Titanium these pins weigh in at 0.18 oz. total for both pins combined.
| Weight | 0.0625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 3 × 1 in |
| manufacturer | 2A Armament |
| product_type | Takedown Pins |
| color | Black |
| upc | 854299007451 |
| brand | 2A Armament |
| part_number | 2A-TI-TDPBLK |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.