$253.00
2A Armament AR-15 Barrel, 556NATO, 16, Nitride, 1:8 Twist, 1/2 x 28 Thread Pitch, Mid-length Gas System, 1/2 x 28 RH 2A-C556L16PB-1
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
2A Armament is proud to offer their own branded lightweight barrel. These barrels are manufactured in the USA and are the same barrels that ship with the BLR-16 rifle.
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 2 × 2 in |
| type_of_barrel | 1:8 |
| barrel_length | 16 |
| caliber | 556NATO |
| manufacturer | 2A Armament |
| product_type | Barrel |
| color | Black |
| upc | 854361006740 |
| brand | 2A Armament |
| part_number | 2A-C556L16PB-1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.