$81.25
2A Armament Builder Series, AR15 Buffer Tube Assembly, 5-Position Billet Buffer, Aluminum End Plate, Steel Barrel Nut, Anodized Black Finish 2A-BSBT-A
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Builder Series AR15 Buffer Tube Assembly is manufactured in-house and finished with hard anodizing for lasting performance. It is billet machined from 6061-T651 aluminum for tighter concentricity than a forging or impact extrusion to reduce potential for bolt carrier binding. The assembly includes a 2A End Plate as well as a 2A Castle Nut.
| Weight | 0.4375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 5.3 × 2 in |
| manufacturer | 2A Armament |
| model | Builder Series |
| product_type | Buffer Tube Complete Assembly |
| color | Black |
| upc | 854299007987 |
| brand | 2A Armament |
| part_number | 2A-BSBT-A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.