$193.20
2A Armament 15 Handguard, 7075 Al Barrel Nut, 6061 Extrusion, 308WIN, DPMS High Standard, Threads Fit 1 7/16-16 UN-3A, Anodized Black Finish 2A-XRSC-15
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The 2A Armament Xanthos rails continue the tradition of an extremely lightweight” rugged” and quality rail to complement the 2A Armament Xanthos-lite receiver set and the .308 handguard market. Two different styling choices are available” a traditional Balios inspired design (XRVC-15)” and a more progressive slant cut design (XRSC-15). The aluminum barrel nut” with 2A’s innovative 45 degree set screw mounting system provides an easy to install” solid joint to the upper receiver with no protruding fasteners or sharp edges.
| Weight | 0.8125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.1 × 2.4 × 2 in |
| manufacturer | 2A Armament |
| size | 15 |
| product_type | Handguard |
| color | Black |
| upc | 854361006696 |
| brand | 2A Armament |
| part_number | 2A-XRSC-15 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.