$41.54
Hornady 3142 SST 7.62mm .310 123 gr Super Shock Tip 100 Per Box
122 in stock
Short for “Super Shock Tip” the Hornady SST is designed to deliver tremendous shock on impact while expanding quickly and reliably particularly at higher velocities. Flat shooting and deadly accurate it’s an ideal bullet for whitetails as well as most North American game animals from antelope to moose and similar-sized African plains game. The SST creates a devastatingly large wound channel.
| Weight | 1.831 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.900 × 3.200 × 1.600 in |
| upc | 90255231427 |
| brand | Hornady |
| caliber_or_gauge | 7.62mm |
| diameter | .310 |
| grain_weight | 123Gr |
| units_per_box | 100 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.