$1,395.00
AGM Global Vision Taipan TM19-384, Thermal Imaging Monocular, 12 Micron, 384×288 (50 Hz), Black 3092451003TA91
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Taipan handheld observational thermal monocular is equipped with a 384×288 infrared detector and a 1280×960 LCOS display. It supports functions of observation” highest temperature target tracking” distance measurement” Wi-Fi hotspot” and so on. The high-sensitivity built-in thermal detector provides you with clear view even in total darkness. The monocular is mainly applied to scenarios such as patrolling” law enforcement” searching and rescuing” drug enforcement” anti-smuggling” criminal seizing” hiking” travel” and hunting” etc.
| Weight | 1.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6 × 3.5 in |
| manufacturer | AGM Global Vision |
| model | Taipan TM19-384 |
| objective | 19mm |
| power | 1.9-15.2X |
| color | Black |
| upc | 810027778079 |
| brand | AGM Global Vision |
| part_number | 3092451003TA91 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.