$37.36
Barnes Bullets TAC-XP M/LE 10mm Auto .400 140 gr TAC XP 40 Per Box
23 in stock
Barnes M/LE TAC-XP Pistol Bullets are specially designed for law enforcement agencies personal defense and other tactical shooters. Barnes manufactures the bullets from 100 percent copper without any lead bodies. In addition Barnes takes care to ensure that all bullets including the TAC-XP meet strict environmental requirements pertaining to lead-free practices.
The bullets are capable of retaining their original weight; as another benefit they track perfectly straight after being fired through mid-level barriers including windshield glass plywood and even metal car doors. With unrivaled performance this is a trusted brand.
| Weight | 0.900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.300 × 1.900 × 1.500 in |
| upc | 716876400058 |
| brand | Barnes Bullets |
| caliber_or_gauge | 10mm Auto |
| diameter | .400 |
| grain_weight | 140Gr |
| units_per_box | 40 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.