$79.99
Bulldog BDP014 Hobo Purse w/Holster Taupe w/Tan Trim Leather for Small Autos & Revolvers Ambidextrous Hand
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Bulldog BDP014 Hobo Purse w/Holster Taupe w/Tan Trim Leather for Small Autos & Revolvers Ambidextrous Hand
Designed for left or right handed use, the Hobo style purse is made of attractive durable leather. It has a color matched holster made to fit most small autos and revolvers. The two separate zippered main compartments are fully lined and there is an external zippered accessory pocket. The slash-resistant shoulder strap will reinforce the ability for the purse to remain in possession if a theft were attempted. Color matched holster fits most small autos & revolvers.
| Weight | 1.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.8 × 12.8 × 1.4 in |
| product_type | Purse |
| Color | Taupe w/Tan Trim |
| Material | Leather |
| Size | 13" x 10.5" x 3.5" |
| Hand | Ambidextrous |
| Finish | Smooth |
| Firearm Fit | Small Autos, Revolvers |
| Mount Type | Shoulder |
| Gun Type | Handgun |
| Compartments | 3 |
| upc | 672352009477 |
| brand | Bulldog |
| part_number | 95831 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.