$15.56
Federal Premium, High Over All, Competition Target Load, 12 Gauge 2.75, #8, 2 3/4 Dram, 1 oz, Lead, 25 Round Box HOA12L1 8
211 in stock
Engineered for the most elite trap” skeet and sporting clays shooters” Federal Premium High Over All leaves a trail of shattered targets in its wake and more reloads per shell. Its hard” high-antimony lead payload and exclusive one-piece Podium wad produce the most consistent patterns” while the solid brass head and tapered” one-piece hull make reloading easier than ever. It’s the ultimate competition load for the world’s best shooters.
| Weight | 2.3125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 2.5 × 4.1 in |
| dram | 2 3/4 Dram |
| caliber | 12 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #8 |
| manufacturer | Federal |
| model | Federal Premium |
| ounce_of_shot | 1 oz |
| product_type | Lead |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 604544680249 |
| brand | Federal |
| part_number | HOA12L1 8 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.