$32.86
Federal Premium, Prairie Storm, 12 Gauge 3, FS Steel. #4, 1 1/8 oz, Steel Shot, 25 Round Box PFSX143FS4
117 in stock
Federal Premium has combined the Flightcontrol wad and Flightstopper pellet technologies to create Prairie Storm FS Steel. It delivers consistent patterns that put more than 75 percent of their pellets in a 30-inch circle at 40 yards” as well as energy similar to the most popular lead loads.
| Weight | 2.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 2.8 in |
| caliber | 12 Gauge 3 |
| grain_weight | #4 |
| manufacturer | Federal |
| model | Federal Premium |
| ounce_of_shot | 1 1/8 oz |
| product_type | Steel Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 604544626582 |
| brand | Federal |
| part_number | PFSX143FS4 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.