$37.30
Federal Premium, Prairie Storm, 16 Gauge 2.75, FS Lead, #6, 1 1/8 oz, 25 Round Box PFX164FS 6
191 in stock
Federal Premium Prairie Storm FS Lead uses the FLITECONTROL wad and a mixed payload of standard pellets and FLITESTOPPER lead to produce full” consistent patterns. Excellent retained velocity and energy mean increased lethality and fewer lost birds.
| Weight | 2.625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 2.5 × 3.9 in |
| caliber | 16 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #6 |
| manufacturer | Federal |
| model | Federal Premium |
| ounce_of_shot | 1 1/8 oz |
| product_type | Lead |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 604544645293 |
| brand | Federal |
| part_number | PFX164FS 6 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.