$64.65
Federal PowerShok, 8MM Mauser, 170 Grain, Soft Point, 20 Round Box 8A
268 in stock
The traditional lead-core hunting bullets in Federal(R) PowerShok(R) rifle loads provide solid accuracy and power at an affordable price. They feature reliable Federal brass” primers and powder and are suited to a wide variety of medium and big game.
| Weight | 1.3125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 3.5 × 1.3 in |
| caliber | 8MM Mauser |
| grain_weight | 170Gr |
| manufacturer | Federal |
| model | PowerShok |
| product_type | Soft Point |
| units_per_box | 20 |
| units_per_case | 200 |
| upc | 029465084813 |
| brand | Federal |
| part_number | 8A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.