$23.43
Federal Speed-Shok, 12 Gauge 3, #3, 1 1/8 oz, Steel Shot, 25 Round Box, California Certified Nonlead Ammunition WF143 3
1616 in stock
Speed kills” now it stops even cleaner with redesigned Federal Speed-Shok. Its high-performance primer and fast-burning powder dramatically reduce residue” while its optimized velocities knock birds out of the sky.
| Weight | 2.625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 2.8 × 4.3 in |
| caliber | 12 Gauge 3 |
| grain_weight | #3 |
| manufacturer | Federal |
| model | Speed-Shok |
| ounce_of_shot | 1 1/8 oz |
| product_type | Steel Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 029465023898 |
| brand | Federal |
| part_number | WF143 3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.