$185.99
Holosun HS407CX2 HS407C X2 Black Anodized 0.63 x 0.91 2 MOA Red Dot Reticle
1418 in stock
The 407C-X2 is an open reflex sight designed for handgun applications. Features HolosunÂ’s Shake Awake technology to activate the LED at the slightest detection of movement and deactivates the LED during periods of motionless. The 407C-X2 has 10 daytime brightness levels and 2 night-vision compatible levels. 50,000 hours of battery life on setting 6 means you wonÂ’t be changing batteries often, but when you do need a replacement, the convenient battery tray allows the user to swap batteries without removing the optic from the slide. The 407C-X2 also includes HolosunÂ’s Solar Failsafe technology to power your optic in the event of battery drain or failure. This optic is parallax-free and has unlimited eye relief. The Holosun 407C-X2 is IP67 waterpoof rated. Fits the the Trijicon RMR mounting standard
| Model | HS407C X2 |
| Magnification | 1x |
| Firearm Fit | Pistols |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | 2 MOA Red Dot |
| Material | 7075 T-6 Aluminum |
| Firearm Type | Pistol |
| Wavelength | 650nM |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Objective | 0.63″ x 0.91″ |
| Brightness Settings | 10 Daytime / 2 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Shake Awake Sensor |
| Battery Size | CR1632 |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 1.78″ |
| Proofs | Waterproof |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Power Source | Solar Failsafe / Battery |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Bulb Type | LED |
| Dot Size | 2 MOA |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Height | 1.15″ |
| Includes | T 10 L Key / Manual / Battery / Lens Cloth |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 1.15″ |
| Weight | 1.50 oz |
| Controls | Adjustable |
| Features | Lock Mode |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Weight | 0.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.000 × 3.750 × 3.250 in |
| upc | 810047071181 |
| brand | Holosun Technologies |
| Finish | Matte Black |
| color | Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.