$244.99
Holosun SCRSGR2 SCRS GR 2 Black Anodized 1 x 20mm 2 MOA Green Dot
67 in stock
The SCRS-GR2 (Solar Charging Rifle Sight) advances Holosuns SCS technology creating an all-new, ultra compact 20mm tube sight designed for long gun applications. SCRS-GR2 features multi-directional light sensors and an advanced Auto Mode for automatic reticle intensity settings and Manual Mode for manual control of dot intensity. SCRS-GR2 is made from 7075 aluminum and includes a lower 1/3 co-witness, 1.63 mount that utilizes Holosuns proven 509T footprint for compatibility with third-party offset RDS mounts. SCRS-GR2 is available with a 2MOA dot only. SCRS-GRs features 12 reticle intensity settings, four of which are compatible with night vision devices and up to 50k hour battery life. AR10 AR15 picatinny Rail Mount.
| Model | SCRS GR 2 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | 2 MOA Green Dot |
| Material | 7075 T-6 Aluminum |
| Firearm Type | Carbine / Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Wavelength | 540nM |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Objective | 20mm |
| Brightness Settings | 8 Daytime / 4 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Shake Awake Sensor |
| Battery Size | Internal Rechargeable |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 1.70″ |
| Proofs | Waterproof |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Power Source | Solar Failsafe / Battery |
| Battery Life | Unlimited |
| Dot Size | 2 MOA |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Height | 1.60″ |
| Includes | Lower 1 / 3 Cowitness Mount / Rubber Cover / Battery / T10 l Key / Manual / Lens Cloth |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 1.35″ |
| Weight | 2.45 oz |
| Controls | Adjustable |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Weight | 0.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 3.6 × 2.5 in |
| Magnification | 1x |
| Objective | 20mm |
| Eye Relief | Unlimited |
| Dot Size | 2 MOA |
| Tube Diameter | 20 MM |
| Length | 1.70" |
| Weight | 2.45 oz |
| Reticle | 2 MOA Green Dot |
| Adjustment Size | 1.0 MOA |
| Proofs | IP67 Waterproof |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Windage Elevation | Adjustable |
| upc | 810047072898 |
| brand | Holosun |
| part_number | 152894 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.