$35.74
Remington Express Long Range, 28Ga, 2.75, 0.75 oz., Lead, 25 Round Box 28047
20 in stock
Simply” the best-balanced” tightest-patterning upland field loads available. Now in a bold new look” and the same premium performance decades of shooters have come to know and trust. The time-proven excellence of Express XLR Extra Long Range line now with five brand new loadings – 12 gauge to 410 bore – and shot sizes ranging from #2 all the way down to #7 1/2 for everything from pheasant and quail to rabbits and squirrels.
| Weight | 1.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.3 × 3.3 × 2.8 in |
| dram | 2 3/4 Dram |
| caliber | 28 Gauge 2.75 |
| manufacturer | Remington |
| model | Express Long Range |
| ounce_of_shot | 3/4 oz |
| product_type | Lead |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 047700016801 |
| brand | Remington |
| part_number | 28047 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.