$229.99
Sig Sauer Electro-Optics SOR01130 RomeoZero-Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Sig Sauer Electro-Optics SOR01130 RomeoZero-Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle
The ROMEOZero-PRO brings the lightweight polymer design of our ROMEOZero line of micro reflex optics to a full-size pistol optic built with a host of premium features. The ROMEOZero-PRO model is compatible with all SIG SAUER ROMEO1 PRO optics-ready pistols.
This new full-size reflex optic features a large 30mm aspherical lens made of scratch-resistant glass, offering unmatched clarity and a distortion-free sight picture when compared to competitors. The ROMEOZero-PRO features a proprietary carbon-infused polymer housing with a reinforced lens protection area making it incredibly durable while delivering significant drop and impact protection. It also comes with a hardened steel protective shroud for even greater protection and durability. The ROMEOZero-PRO is available with either a 10 MOA red dot or the versatile new circle/dot reticle. The new T.A.P. (Touch-Activated Programming) technology gives the user the ability to change brightness with just a tap on the optic. All rear surfaces of the housing have anti-reflection grooves molded in, including the backup rear sight notch which is marked with Grade A Swiss SuperLuminova® pigment for visibility in dark environments. And just like our smaller ROMEOZero and ROMEOZero-ELITE models, the new ROMEOZero-PRO is fully assembled in the U.S.A. in our state-of-art facility in Oregon.
| Weight | 0.165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 5 × 1.7 in |
| Magnification | 1x |
| Objective | 30mm |
| Dot Size | 3 MOA |
| Length | 1.83"/46.4 mm |
| Weight | 0.50 oz/14.2 g |
| Reticle | 3 MOA Red Dot |
| Adjustment Size | 1.0 MOA |
| Proofs | Impact/Shock/Water Resistant |
| Optic Coating | LensArmor/SpectraCoat |
| Windage Elevation | Adjustable |
| upc | 798681665884 |
| brand | Sig Sauer |
| part_number | 153225 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.