$262.50
Sig Sauer Electro-Optics SOR1P100 Romeo1Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle Illuminated
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Sig Sauer Electro-Optics SOR1P100 Romeo1Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle Illuminated
The ROMEO1PRO brings a new level of durability and performance to the miniature open-reflex red dot sight. Its aircraft grade aluminum housing ensures corrosion resistance under the harshest environments, and a new upgraded point-source emitter provides increased brightness in day or night conditions with 12 brightness settings. The molded glass aspheric lens has upgraded high performance coatings for superior light transmittance and zero distortion giving you fast, responsive target acquisition and accuracy. The ROMEO1PRO includes a ruggedized protective shroud in the box for extreme durability.
ROMEO1PRO is Compatible With:
– M17
– M18
– P320-M17
– P320 XFive Legion
– P320 XCompact
– P320 XFull
– All PRO-CUT Slides
– P320 Pro Series
*Please note, this product is NOT compatible with slides cut to accept a standard ROMEO1. The ROMEO1PRO is NOT rated for 10mm. For 10mm rated red dots click here.
FEATURES:
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 3.8 × 2.5 in |
| Magnification | 1x |
| Objective | 30mm |
| Eye Relief | Unlimited |
| Dot Size | 3 MOA |
| Length | 46.5 mm |
| Weight | 1.0 oz |
| Finish | Black |
| Reticle | 3 MOA Red Dot Illuminated |
| Adjustment Size | 1.0 MOA |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Optic Coating | LensArmor/SpectraCoat |
| Windage Elevation | Adjustable |
| upc | 798681616534 |
| brand | Sig Sauer |
| part_number | 113462 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.