$846.99
Trijicon AccuPoint Rifle Scope, 2.5X56mm, 30mm, Mil Dot Crosshair Reticle with Illuminated Green Center Dot, Matte Finish TR22-2G
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Trijicon AccuPoint is a high-quality” variable powered sporting riflescope featuring a battery-free illuminated reticle” superior glass clarity and rugged construction. Designed to stand up to the elements” the AccuPoint maintains the refinement needed for precise windage and elevation adjustments. The multi-layer coated lenses provide superior light transmission” while the illuminated reticle aids in quick target engagement. The AccuPoint provides a quick focus eyepiece and long eye relief.
| Weight | 2.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 5.5 × 3.7 in |
| manufacturer | Trijicon |
| model | AccuPoint |
| objective | 56 |
| power | 2.5-10X |
| reticle | MIL-Dot Crosshair With Green Dot |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 719307400450 |
| brand | Trijicon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.