$850.86
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm Second Focal Plane Riflescope with Green Standard Duplex, 30mm Tube, Satin Black, Low Capped Adjusters CRHX1056-C-2900030
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Proven accuracy when it counts. And it always counts. The Trijicon Credo HX was designed with one purpose in mind: brag-worthy hunts. To help you do so with style” it offers intuitive reticles for rapid target acquisition from dawn to dusk” pinpoint accuracy” and tough-as-nails construction that can more than handle the hazards of a hunt. It’s dusk. The light is fading. And there’s that trophy buck standing in the tree line. Time for the Trijicon Credo HX 2.5-10×56 that delivers a generous exit pupil with its 56mm objective lens-giving you the confidence to take the most demanding shots in any lighting condition.
| Weight | 3.1875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 4.3 × 6 in |
| manufacturer | Trijicon |
| model | Credo |
| objective | 56 |
| power | 2.5-10X |
| reticle | Green Standard Duplex Reticle |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 719307403352 |
| brand | Trijicon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.