$1,181.96
Trijicon Credo HX 2.5-15x56mm Second Focal Plane Riflescope with Red MOA Center Dot, 30mm Tube, Satin Black, Exposed Elevation Adjuster with Return to Zero Feature CRHX1556-C-2900035
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Proven accuracy when it counts. And it always counts. The Trijicon Credo HX was designed with one purpose in mind: brag-worthy hunts. To help you do so with style” it offers intuitive reticles for rapid target acquisition from dawn to dusk” pinpoint accuracy” and tough-as-nails construction that can more than handle the hazards of a hunt. The Trijicon Credo HX 2.5-15×56 hunting riflescope features a large 56mm objective that offers a generous exit pupil” giving you superior low-light performance. Combined with the illuminated MOA Center Dot reticle and anti-scratch” fully multi-coated glass” you’ll identify targets sooner and see them in true detail and color with zero distortion.
| Weight | 3.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 6 × 4.3 in |
| manufacturer | Trijicon |
| model | Credo |
| objective | 56 |
| power | 2.5-10X |
| reticle | Red MOA Center Dot Reticle |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 719307403376 |
| brand | Trijicon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.