$28.74
Winchester Ammunition Long Beard XR, 20 Gauge, 3, #6, 1 1/4 oz, Shotshell, Shot-Lok with Lead Shot, 10 Round Box STLB2036
929 in stock
Forty yards has long been the standard by which all turkey loads were measured. No more. It’s time to go farther with Winchester Longbeard XR. Featuring new-to-the-world Shot-Lok Technology. Longbeard XR offers the tightest patterns and longest shot capability of any traditional turkey load in history – with twice the pellets in a 10″ circle out to 60 yards. Longbeard XR has the knockdown power of popular heavier-than-lead loads at a fraction of the cost.
| Weight | 1.0625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 3 × 1.5 in |
| caliber | 20 Gauge 3 |
| grain_weight | #6 |
| manufacturer | Winchester Ammunition |
| model | Long Beard XR |
| ounce_of_shot | 1 1/4 oz |
| product_type | Shotshell |
| units_per_box | 10 |
| units_per_case | 100 |
| upc | 020892021563 |
| brand | Winchester Ammunition |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.