$329.99
Holosun EPSCARRYRD6 EPS Carry Red 6 Black Anodized 0.58 x 0.77 6 MOA Red Dot Reticle
281 in stock
The EPS CarryRD-6 is an enclosed handgun sight designed for narrower, subcompact handguns. EPS Carry RD-6 features an aspheric lens for a perfectly clear sight picture and has an ultra-low dot height for compatibility with most factory iron sights. EPS Carry RD-6 is made of 7075 aluminum, includes a built-in rear notch sight, and utilizes Holosuns popular K footprint. An RMSc-to-K footprint adapter plate is included for maximum compatibility.EPS Carry RD-6 has Holosuns 650nm Red Super LED with a 6MOA dot and uses a 1620 battery which provides up to 50k hour battery life, and Shake Awake technology. EPS Carry-RD-6 is compatible with popular subcompact pistols including G43 MOS, G48 MOS, Hellcat, P365 X/XL, and more.
Mount type K footprint, and comes with RMSc footprint adapter plate
| Model | EPS Carry Red 6 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | 6 MOA Red Dot |
| Material | 7075 T-6 Aluminum |
| Firearm Type | Pistol, Handgun |
| Mount Type | Holosun K Footprint |
| Wavelength | 650nM |
| Adjustment Size | 1.50 MOA |
| Objective | 0.58″ x 0.77″ |
| Brightness Settings | 8 Daytime / 4 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Shake Awake Sensor |
| Battery Size | CR1620 |
| Windage Adjustment | 30 MOA |
| Length | 1.62″ |
| Proofs | Impact / Waterproof / Weather Resistant |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Power Source | Adjustable |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Bulb Type | LED |
| Dot Size | 6 MOA |
| Elevation Adjustment | 30 MOA |
| Height | 0.95″ |
| Includes | Multi Tool / Lens Cloth / Manual |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 1.07″ |
| Weight | 1 oz |
| Controls | Adjustable |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 3.6 × 2.5 in |
| Magnification | 1x |
| Objective | 0.58" x 0.77" |
| Eye Relief | Unlimited |
| Dot Size | 6 MOA |
| Length | 1.62" |
| Weight | 1.0 oz |
| Reticle | 6 MOA Red Dot |
| Adjustment Size | 1.50 MOA |
| Proofs | Impact/Weather Resistant/Waterproof |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Windage Elevation | Adjustable |
| upc | 810047072263 |
| brand | Holosun |
| part_number | 147569 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.