Trijicon AccuPoint 2.5-10x56mm Riflescope with BAC, Amber Triangle Post Reticle, 30mm Tube, Matte Black, Capped Adjusters TR22
Want to be notified when this product is back in stock?
Built by perfectionists for perfectionists. When you want the very best-without compromise” without fail” without second guessing-go with a Trijicon AccuPoint riflescope. Designed with battery-free illumination that’s always on” the AccuPoint is as technologically sophisticated as it is tough. The AccuPoint 2.5-10×56 riflescope has extreme light-gathering capabilities with a huge 56mm objective lens” 30mm tube” multiple lens coatings and the highest quality glass available. It offers outstanding light transmission even in low-light situations” as it’s illuminated through the use of fiber optics and tritium” providing a vivid aiming point without the need for batteries.
| Weight | 2.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 5.5 × 3.8 in |
| manufacturer | Trijicon |
| model | AccuPoint |
| objective | 56 |
| power | 2.5-10X |
| reticle | BAC Amber Triangle Post Reticle |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 719307400177 |
| brand | Trijicon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.